Hamilton simán nyert Barcelonában, lemaradt a Ferrari!

Fotó: Mercedes
2019 Spanish Grand Prix, Sunday - LAT Images Lewis Hamilton Mercedes champagne
Simán nyert a Forma-1-es Spanyol Nagydíjat a Mercedes ötszörös világbajnoka, Lewis Hamilton. A brit mögött csapattársa, Valtteri Bottas ért célba másodikként, így a Mercedes sorozatban ötödik kettős győzelmét aratta Barcelonában. A dobogó legalsó fokára Max Verstappen állhatott fel, őt a két Ferrari követte.

A pole pozícióból a világbajnoki éllovas Valtteri Bottas vághatott neki a versenynek, miután a szombati időmérő edzésen nagy előnnyel maga mögé utasította csaapttársát, Lewis Hamiltont.

A második rajtsorban Sebastian Vettel és Max Verstappen, a harmadikban Charles Leclerc és Pierre Gasly sorakozott.

A rajtot Hamilton, illetve a 3. helyről induló Vettel kapta el a legjobban: a Ferrari négyszeres világbajnoka az első kanyarban keményen támadta a Mercedeseket, végül azonban elfékezte magát, és visszacsúszott a 4. helyre. Hamilton viszont megelőzve Bottast az élre ugrott.

Hamilton igyekezett ellépni az élen, nem volt azonban egyszerű dolga, Bottas ugyanis tartani tudta vele a lépést, a 7. körben még 2,2 másodperc volt köztük a különbség.

A 8. körben Leclerc támadta az előtte autózó Vettelt, a német azonban visszaverte a monacói támadását.

Vettel a 12. körben végül elengedte maga mellett csapattársát, aki így Max Verstappen, illetve a két Mercedes nyomába eredhetett.

Az élmezőnyből Sebastian Vettel érkezett először kerékcserére: a német versenyzőt a 19. kör végén hívták ki, autójára a közepes keverékű abroncsok kerültek fel. Habár a bokszkiállás nem ment simán, Vettel a 10. helyre jött vissza a pályára.

A következő körben Verstappen is érkezett a bokszba, ő a lágy keverékű abroncsokat kapta, így ők is két kerékcserével terveztek a versenyre.

A 23. körben Pierre Gasly is megérkezett a másik Red Bull-lal, ő a közepes vegyületű Pirelli-gumikat kapta a verseny második etapjára.

Leclerc 13 másodperces hátrányból követte a Mercedeseket, a monacóit pedig a 25. kör végén hívták ki a bokszba. Autójára a keménye keverékű abroncsokat szerelték fel, így a Ferrari megpróbálkozott az egykiállásos taktikával.

1 körrel később érkezett Valtteri Bottas is a Mercedesszel: autóján 2,8 másodperc alatt cseréltek kereket, és visszajött a 2. helyre.

Hamilton az élről a 27. körben érkezett, csapattársához hasonlóan ő is közepes abroncsokat kapott.

A 33. körben Vettel utolérte Leclercet, a fiatal versenyző azonban nem engedte el maga mellett négyszeres világbajnok csapattársát. Leclerc végül a 36. körben húzódott le az eltérő taktikán lévő Vettel elől, aki így előrelépett a 4. helyre.

Vettel a 41. körben érkezett második kerékcseréjére, a 2,2 másodperces kerékcsere során a közepes abroncsokat kapta a korábbi bajnok. A ferraris Pierre Gasly mögé, a 6. helyre jött vissza. Vettel még kivezető körében könnyedén el tudott menni a francia mellett, így előrelépett egy helyet. Pár körrel később Verstappen is megejtette második kiállását.

Hamilton eközben 8 másodperces előnyben autózott az élen csapattársát, Valtteri Bottast megelőzve, akitől további 21 másodpercre volt lemaradva Charles Leclerc.

Bottas a 45. kör végén megérkezett második kerékcseréjére, és szinte ugyanebben a pillanatban Lance Stroll és Lando Norris összeütköztek a pálya 2-es kanyarjában. A baleset miatt pályára küldték a biztonsági autót!

Hamiltont rögtön ki is hívták kerékcserére, és érkezett az eredetileg egy kiállással tervező Leclerc is.

A Safety Car az 52. kör végén hagyta el a pályát, a Hamiltont Bottas, Verstappen, Vettel, Leclerc és Gasly követte.

Hamilton megőrizte a vezetést, Lelerc viszont elrontotta az újraindítást, így Gasly előzési pozícióba tudott kerülni. A Ferrari monacói versenyzője végül visszaverte a francia támadását, akit így Kevin Magnussen támadhatott. A sorrend végül nem változott.

Hamilton hamar 3,5 másodperces előnyt autózott ki, így Bottasnak esélye sem volt arra, hogy megszorongassa az ötszörös világbajnokot.

A verseny utolsó 10 körében a két Haas szolgáltatta az izgalmakat: Grosjean keményen támadta Magnussent, megelőznie viszont nem sikerült csapattársát. Hamarosan Sainz is megérkezett Grosjean mögé, a francia azonban határozottan visszaverte a mclarenes támadását. Nem sokkal később aztán a hazai közönsége előtt versenyző spanyol sikeres előzést mutatott be, és feljött a 8. helyre.

Hamiltont végül nem tudta megszorongatni Bottas a verseny utolsó harmadában, így a brit sima győzelmet aratott Barcelonában, melynek köszönhetően a pontversenyben is átvette a vezetést.

A dobogó legalsó fokára Max Verstappen állhatott fel, míg a két Ferrari igencsak leszerepelt: Sebastian Vettel 4., Charles Leclerc csak 5. lett.

Fotó: Scuderia Ferrari

Pontot szerzett még Pierre Gasly (Red Bull), Kevin Magnussen (Haas), Carlos Sainz (McLaren), Daniil Kvyat (Toro Rosso) és Romain Grosjean (Haas).

A leggyorsabb kört, illetve az azért járó 1 pontot is Lewis Hamilton szerezte meg.

A Forma-1-es világbajnokság két hét múlva, a Monacói Nagydíjjal folytatódik.