Ricciardo parádés előzésekkel nyert, Vettel versenyét tönkretették

Fotó: Red Bull Racing
SHANGHAI, CHINA - APRIL 14: Sparks fly behind Daniel Ricciardo of Australia driving the (3) Aston Martin Red Bull Racing RB14 TAG Heuer on track during qualifying for the Formula One Grand Prix of China at Shanghai International Circuit on April 14, 2018 in Shanghai, China. (Photo by Lars Baron/Getty Images) spark

A Red Bull versenyzője, Daniel Ricciardo nyerte a 2018-as Forma-1-es idény harmadik versenyét, a Kínai Nagydíjat. A parádés előzéseket bemutató ausztrál mögött Valtteri Bottas második, Kimi Räikkönen harmadik lett.

Ricciardo a 6. helyről kezdte meg a sanghaji versenyt, és bár sokáig úgy tűnt, a győzelem sorsa a Mercedes és a Ferrari között dől majd el, egy biztonsági autós szakasznak, illetve a Red Bull remek stratégiájának hála végül az ausztrál versenyző győztesként került ki a Kínai Nagydíjon.

Ricciardo fantasztikus előzéseket mutatott be az 56 körös verseny során, és ellentmondást nem tűrő teljesítménnyel, közel 9 másodperces előnnyel győzött.

Valtteri Bottas győzelmi reményekkel vágott neki a versenynek, és sokáig abszolút esélyes is volt a diadalra, végül azonban be kellett érnie a 2. pozícióval. A finn a futam utolsó etapjában derekasan helytállt, és a jócskán elkopott gumikkal maga mögött tudta tartani honfitársát, Kimi Räikkönent.

Max Verstappen ugyan a 4. helyen futott be, ám a holland 10 másodperces időbüntetést kapott, mert egy előzési manőver közben nekiütközött Sebastian Vettel Ferrarijának. Verstappen helyét így Lewis Hamilton örökölte meg, akinek a versenyen szinte semmi esélye nem volt a győzelemre.

A 6. pozícióban Nico Hülkenberget intette le a kockás zászló, Fernando Alonso pedig 7. lett, miután az utolsó körökben megelőzte a sérült autóval köröző Sebastian Vettelt.

A top 10-ben Carlos Sainz és Kevin Magnussen zárt még.

A KÍNAI NAGYDÍJ KÖRRŐL KÖRRE:

Az első rajtsorból a Ferrari versenyzői várhatták a piros lámpák kialvását, mögöttük pedig ott sorakoztak a Mercedesek.

A rajtot jól kapta el az élről induló Sebastian Vettel, csapattársa azonban több pozíciót is veszített: Kimi Räikkönen ugyan jobban indult a németnél, ám Vettel meglehetősen agresszíven ráhúzta autóját, ami miatt a 2007-es világbajnok tempót veszített.

Räikkönen mellett így Valtteri Bottas, illetve a 6. helyről induló Max Verstappen is el tudott menni, miközben Lewis Hamilton visszacsúszott az 5. helyre.

Vettel a verseny első etapjában igyekezett leszakítani magáról az üldözőbolyt: a 16. körben a négyszeres világbajnok előnye már 4 másodperc volt Bottas előtt, miközben Verstappen kényelmesen autózott a 3. pozícióban.

A két Red Bull a 17. kör végén érkezett a bokszba, Verstappen és Ricciardo esetében is tökéletes munkát végeztek a szerelők, a második etapra pedig a két pilóta megkapta a közepes keverékű abroncsokat.

Hamilton egy körrel később érkezett meg első kiállására, ő is a közepes vegyületet kapta a futam második szakaszára. Bottas a 19. kör végén szintén kiállt.

Vettel a 21. kör végén érkezett, a Ferrari versenyzője azonban nem tudott Valtteri Bottas előtt maradni, aki a bokszból kivezető körén remek tempót tudott diktálni.

Räikkönen eközben átvette a vezetést, de vele másképp taktikázott a Ferrari: a finn elnyújtotta az első etapot.

A 27. körben Bottas megérkezett Räikkönen mögé és agresszív támadást indított a finn ellen. Räikkönen keményen védekezett, Bottast azonban nem tudta maga mögött tartani, Vettel viszont nem maradt le, és ő is elment csapattársa mellett, így tartani tudta a lépést Bottasszal.

Räikkönen végül kijött a bokszba, és megkapta a Pirelli közepes abroncsait.

A 31. körben Gasly mérte el a 14-es kanyar féktávját, és hátulról telibe találta csapattársa, Brendon Hartley autóját. Mindketten folytatni tudták, ám rengeteg törmelék került a pályára, így pályára küldték a biztonsági autót, Gasly-t pedig 10 másodperces időbüntetéssel sújtották.

A Red Bullnál gyorsan reagáltak, Verstappent és Ricciardót is kihozták, miközben Bottas és Vettel nem tudtak a bokszba hajtani.

A biztonsági autó a 35. kör végén hagyta el a pályát, Bottas pedig az újraindítás után megőrizte a vezetést. A 37. körben Ricciardo megelőzte Kimi Räikkönent a hátsó egyenes végén, ezzel feljött az 5. pozícióba.

Verstappen időközben megérkezett Hamilton mögé, a címvédő azonban agresszíven védte pozícióját. Verstappen végül hibázott, és pozíciót veszítette csapattársával, Ricciardóval szemben.

A következő körben az ausztrálon volt a sor, ő volt az, aki megtámadta Hamiltont: a Red Bull versenyzője nagyon messziről szúrt be a Mercedes mellé, és a káprázatos manőverrel feljött a 4. helyre.

Ricciardo nem sokkal később már Vettelt támadta a 2. helyért, Verstappen pedig újra megérkezett Hamilton mögé. A holland végül egy határozott manőverrel bebújt a címvédő mellé, és átvette a 4. helyet. Ugyanebben a körben Ricciardo ismét támadásba lendült, és könnyedén megelőzte Vettelt. A Red Bull versenyzője 14 körrel a leintés előtt már a 2. helyen haladt, és üldözőbe vehette Bottast.

A 14-es kanyarban Verstappen agresszíven támadta Vettelt, ám elmérte a féktávot, így nekiment a Ferrarinak. Az ütközés következtében mindkét autó megpördült. Verstappen az 5., Vettel a bajnoki éllovas a 7. helyre csúszott vissza. Verstappent a stewardok 10 másodperces időbüntetéssel sújtották.

Ricciardo a 45. körben fantasztikus manőverrel megtámadta az élen autózó Bottast, az előzési kísérlet pedig sikerrel járt: a Red Bull ausztrálja átvette a vezetést, és hatalmas tempóban megindult a futamgyőzelem felé.

A baleset ellenére Verstappen nem veszített a tempóból, a 48. körben pedig megelőzte Hamilton, akitől a 4. pozíciót vehette át. Ricciardo előnye ekkor már 4,2 másodperc volt az élen.

6 körrel a leintés előtt Bottas már nagyon küszködött a gumikkal, magára húzva ezzel Räikkönent. A két finn a 2. helyért vívott nagy csatát, ám hamarosan megérkezett mögéjük Verstappen is.

Alonso az utolsó előtti körben megérkezet Vettel mögé, és egy nagyon bátor és agresszív manőverrel elment a német mellett.

Ricciardót végül nem lehetett megállítani Sanghajban, és parádés teljesítményt nyújtva megnyerte a Kínai Nagydíjat. Valtteri Bottasnak végül sikerült megőriznie a 2. helyet, Kimi Räikkönennek így meg kellett elégednie a dobogó legalsó fokával.