Vettel esőben is sebezhetetlen, övé a brazil pole is

Az eső miatt csak háromnegyedórás csúszással kezdődött Brazíliában a Q3, de Vettelt ez sem zökkentette ki, az idény utolsó versenyét is az első rajtkockából kezdheti meg. Rosberg lett a második, Alonso a harmadik.

Brazíliában mindhárom szabadedzésen esett eddig az eső, és ugyan az időmérő rajtjakor éppen nem hullott a csapadék, de a pálya nagyrészt vizes volt még. A mezőny ennek megfelelően intermediate abroncsokkal (köztes esőgumi) kezdett, ugyanis helyenként már volt egy-egy száraz ív is.

Mivel az eső bármikor újra eleredhetett, ezért rögtön a zöld lámpák kigyulladását követően mindenki kihajtott a pályára. Hamarosan el is kezdett szemerkélni, ami nehéz helyzetbe hozott néhány pilótát. Az első gyors körök alapján Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Nico Rosberg volt a sorrend az élen, míg Mark Webber a kiesőzónában nyitott.

Már javában esett, amikor az utolsó F1-es versenyhétvégéjét teljesítő Webber a 9. helyre ugrott, és biztosította továbbjutását. Az első etap második tíz perce nem volt túlságosan eseménydús, a lényegi kérdések az eső miatt már korábban eldőltek, az utolsó pozíciókat birtoklók azonban rendületlenül próbálkoztak.

A papírforma a vizes aszfalton sem borult, a Caterham és a Marussia versenyzői ezúttal is lemaradtak a Q2-ről. Az utolsó percekre azonban valamicskét javult a pálya a sereghajtók körözésének köszönhetően. Heikki Kovalainen például az élmezőnybe ugrott, és Jean-Eric Vergne is ekkor került ki a kiesőzónából. Ott ragadt viszont Pastor Maldonado és Esteban Gutierrez is.

A második etapban az intermediate gumik kezdték elérni teljesítőképességük határát, az eső ugyanis tovább esett. Vettel volt a leggyorsabb, Rosberg bő egy tizedmásodperccel volt lassabb nála az elején.

A hajrában Romain Grosjean ugrott az élre, az ekkor már javában szakadó esőben. A másik Lotusszal Kovalainennek nem sikerült a továbbjutás, övé lett a 11. rajtkocka. A két McLaren és a két a Force India is kiesett, ahogyan Valtteri Bottas is. A McLarennek nem csak az okozott bosszúságot, hogy lemaradtak a Q3-ról, de az is, hogy Sergio Perez a falnak csapta autóját, aminek jobb oldala komolyan megsérült.

Az utolsó etap rajtját sorozatos halasztások után végül háromnegyed órával elcsúsztatták. Gyors javulásra persze nem is lehetett számítani, hiszen az eső továbbra is esett a Q2 után. Végül helyi idő szerint 15:30-kor (magyar idő szerint 18:30-kor) rajtolt el a Q3. A két Red Bull hajtott ki először a pályára. Az első körök az esőgumikon a top10 tagjai számára puhatolózó körök voltak, a végső rajtsorrend az utolsó percekben alakult ki, már intermediate abroncsokon.

A hajrában is Vettel volt a legjobb, Webber volt mögötte, de ekkor még mindenkinek hátravolt egy-egy köre. Vettellel azonban senki nem bírt, így övé lett a brazil pole is. Rosberg lett a második, Alonso és Webber előtt.

Hamilton a harmadik sorba kvalifikálta magát, Grosjean indul majd mellőle. A két Tor Rosso remek időmérős eredménnyel zárta az évet, két autójuk a negyedik sort foglalja el a rajtrácson. A Ferraritól búcsúzó Massa 9. lett, Hülkenbergé lett az utolsó hely a top10-ben.

Az idény utolsó futama, a Brazil Nagydíj magyar idő szerint vasárnap 17 órakor rajtol.