Csütörtökön a McLaren csapatának egyik tagjáról derült ki, koronavírussal fertőződött, emiatt a brit istálló azonnal bejelentette, visszalép a melbourne-i idénynyitótól.
Ezt követően a száguldó cirkusz csapatai azonnal egyeztetésekbe kezdtek Ross Brawnnal, a Forma-1 sportigazgatójával a melbourne-i Crown Hotelben arról, hogy miképp is folytatódjon az ausztrál versenyhétvége.
A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnöke, Jean Todt telefonos kapcsolaton keresztül vett részt a meetingen, és megállapodtak abban, hogy minden attól függ, hogy dönt a csapatok többsége.
Ennek megfelelően a versenyt abban az esetben törölték volna, ha a McLaren után további négy csapat is a visszalépés mellett dönt – a Forma-1 Sportszabályzatának 5.7-es cikkelye ugyanis kimondja: „Egy eseményt akkor lehet törölni, hogy 12-nél kevesebb autó tud rajthoz állni rajta.”
Az opciók között szerepelt tehát a verseny törlése, vagy a pénteki edzések megtartása – nézőkkel, vagy nézők nélkül. Ha a pénteki edzésnapot új koronavírusos esetek nélkül átvészelték volna, akkor megvizsgálták volna annak lehetőségét, hogy folytatódjon a versenyhétvége.
VETTEL ÉS RÄIKKÖNEN MÁR PÉNTEK HAJNALBAN HAZAREPÜLT
Úgy tudni, a Ferrari ezen a ponton világossá tette, nem kívánja folytatni a melbourne-i hétvégét – ez az oka annak is, hogy Sebastian Vettel már péntek hajnalban az Emirates dubaji járatával elhagyta Ausztráliát.
A csapatok természetesen szavaztak arról, hogy folytatódjon-e a versenyhétvége: a Haas és a Williams jelezte, a többséghez csatlakoznak, tehát lényegében tartózkodnak, a Mercedes, a Red Bull, az AlphaTauri és a Racing Point pedig nekivágott volna a versenyhétvégének. Négy istálló – a Ferrari, az Alfa Romeo, a Renault és értelemszerűen a McLaren – viszont a verseny törlését támogatta.
Mivel a szavazás lényegében holtversenyt hozott, úgy döntöttek, Ross Brawn, a Forma-1 sportigazgatója hozza meg a végső döntést: a szakember pedig megtartotta volna a pénteki szabadedzéseket, mielőtt újra kiértékelnék volna a helyzetet.
EGY TELEFONHÍVÁS, AMI MINDENT MEGVÁLTOZTATOTT
Ezt követően azonban a Motorsport.com értesülései szerint Toto Wolff telefonhívást kapott a Daimler vezérigazgatójától, Ola Kalleniustól, aki szerette volna megvitatni a koronavírus hatásait, illetve azt, hogy a Mercedes mit lép F1-es csapatával.
Úgy tudni, Kallenius Toto Wolffra bízta a döntést, tehát nem utasította őt egyik vagy másik megoldásra, aggályait azonban kifejtette az európai helyzet kapcsán.
Wolff ezt követően telefonon értesítette Brawnt arról, a verseny törlése mellett teszi le voksát. Mindez pedig azt jelentette, hogy öt istálló szavazott a verseny folytatása ellen, tehát összesen 10 autó állt volna rajthoz Ausztráliában.
Az FIA és az F1 számára pedig ez elegendő indok volt arra, hogy a verseny törléséről értesítsék a verseny szervezőjét, az Australian Grand Prix Corporationt (AGPC). A visszalépő csapatok hivatalos levélben értesítették az FIA-t döntésükről.
A döntés meghozatala szempontjából nagyon fontos volt, hogy ki teszi meg a végső lépést, ha ugyanis az F1 kereskedelmi jogainak birtokosa egyoldalúan cselekszik, és törli a versenyt, azt kockáztatta volna, hogy a promóter által fizetett jelentős pénzösszeget bukja.
Ezen a ponton pedig a versenyrendezők még meg akarták tartani a versenyhétvégét – akár még úgy is, hogy az F1-es verseny elmarad. Helyi idő szerint 9 órakor viszont értesítették őket arról, hogy a Forma-1 visszavonulót fújt.
Mindeközben Victoria kormánya közleményt adott ki, melyben megtiltotta, hogy a nézők részt vegyenek a versenyhétvégén – ez pedig azt jelentette, hogy nem volt más választás, teljesen törölni kellett az eseményt.