Hamilton-Raikkönen első sor Japánban - F1VILÁG.HU

Hamilton-Raikkönen első sor Japánban

A McLaren brit pilótája, Lewis Hamilton fantasztikus időt futva, megszerezte a pole pozíciót az időmérő edzésen, így ő vághat majd neki az első helyről a Japán Nagydíjnak. A második a címvédő, Kimi Raikkönen lett, akit Kovalainen és Alonso követett a vb-esélyes Massa előtt.

A hajnali esőzések után, nyirkos de az ideális íven száraz pálya fogadta a Forma-1-es mezőnyt a Japán Nagydíj szombat délutáni időmérő edzésén.

Első etap

A versenyzők már az első percekben kihajtottak a pályára, ami a reggeli esőzések után teljesen felszáradt, így a “slick” gumik kerültek fel az autókra.

Az első húsz perces tréning elején a Renault brazilja, Nelsinho Piquet állt az élre, akit a két Toyota, Jarno Trulli és Timo Glock váltott az első helyen, miközben a nagyok is megérkeztek.

Elsőként Felipe Massa teljesítette mért körét, és 1:18.727-es idejével átvette a vezetést, ám nem örülhetett sokáig, mert pillanatokkal később legnagyobb riválisa, Lewis Hamilton állt az élre a hétvége addigi legjobbjával, 1:18.232-vel. A harmadik helyen Heikki Kovalainen tanyázott a másik McLarennel, akit a Ferrari bajnoka, Kimi Raikkönen követett, ám még koránt sem volt vége az edzésnek.

Tíz perccel az etap vége előtt néhányan feltetették autóikra a lágyabb keverékű abroncsokat. A Renault újonca, Nelsinho Piquet ideiglenesen felugrott a második pozícióba, alig egy tizeddel lemaradva Hamiltontól, míg Coulthard is kiváló időt ment, mellyel megérkezett Massa mögé.

Öt perccel a vége előtt a Toyota egész hétvégén parádézó német pilótája, Timo Glock állt az élre 1:18.128-as idejével, aki mögé megérkezett Kovalainen. Az élen azonban folyamatosan változott a sorrend, minimális időkülönbségek voltak a versenyzők között.

Massa, majd Hamilton állt az élre, ám végül az első pozíció Glock-é lett, aki 1:17.945-ös idejével egyedüliként tudott bemenni 1:18 alá a mezőnyben. A Toyota német pilótája mögött Massa, Hamilton, Raikkönen, és Kovalainen volt a sorrend, míg a Renault duója, Alonso és Piquet szerezte meg a hatodik, illetve a hetedik helyet.

Az első etap legnagyobb vesztese kétségkívül a BMW-s Nick Heidfeld volt, akinek ideje ugyan egy másodpercen belül volt az élen álló Glock-éhoz képest, 16. helyével mégis kiesett.

Az első etap után a következő versenyzők búcsúztak: Nick Heidfeld (BMW Sauber), Rubens Barrichello (Honda), Jenson Button (Honda), Adrian Sutil (Force India), és Giancarlo Fisichella (Force India).

Második etap

Az élmenők már az edzés elején kihajtottak a pályára, kivétel nélkül a Bridgestone lágyabb keverékű abroncsain. Elsőként a Ferrari versenyzői, Raikkönen és Massa teljesítették mért körüket. A brazil pilóta fantasztikus időt ment és 1:17.287-tel azonnal az élre állt.

Lewis Hamilton két tizeddel maradt el Massától, mellyel felugrott az ideiglenes második helyre, akit további egy tizeddel lemaradva csapattársa, Heikki Kovalainen követett Raikkönen Ferrarija előtt.

A McLaren finn pilótája az edzés végén még javított idején, és egy tizedre megközelítve Massát, bejött a második helyre, miközben a többiek utolsó gyorsköreiken voltak.

A Toyota duója, Trulli és Glock felugrott a negyedik, illetve az ötödik helyre, míg Vettel behozta a Toro Rossót a hatodik pozícióba a Ferrari bajnoka, Kimi Raikkönen elé.

A Renault spanyolja, Fernando Alonso a nyolcadik lett, míg Kubica és Bourdais zárta az első tíz sorát. A Toro Rosso versenyzői ismét bejutottak az utolsó körbe, míg az anyacég, a Red Bull Racing pilótái kiestek.

A második etap után a következő versenyzők búcsúztak: David Coulthard (Red Bull), Nelsinho Piquet (Renault), Mark Webber (Red Bull), Kazuki Nakajima (Williams), és Nico Rosberg (Williams).

Harmadik etap

Ahogy az lenni szokott, az időmérő edzés utolsó etapja két részre volt bontható.

A versenyzők kivétel nélkül a lágyabb gumikon hajtottak pályára. Az első mért köröket követően a Ferrari duója, Raikkönen és Massa állt az élen, míg a harmadik pozíció Hamiltoné volt. A negyedik helyre Heikki Kovalainen érkezett meg a másik McLarennel, akit Kubica, Glock, Alonso, Vettel, Trulli és Bourdais követett az első tíz helyen.

Ezt követően a versenyzők szokásukhoz híven kihajtottak a boxba, és feltetették autóikra az új szett gumikat, hogy egy utolsó támadást indítsanak a pole pozícióért.

Raikkönen ugyan tovább javított idejét, azonban ez nem volt elég ahhoz, hogy maga mögött tartsa Hamiltont, aki parádés kört összerakva 1:18.404-es idejével két tizedet adott finn riválisának, akinek végül be kellett érnie a második hellyel.

Úgy tűnt, hogy a bajnoki esélyes Felipe Massa megtarthatja harmadik pozícióját, azonban másodpercről másodpercre csúszott hátrébb, ahogy haladtak át a többiek a célvonalon. A harmadik pozíciót a McLaren finnje, Heikki Kovalainen kaparintotta meg, akit Alonso követett a negyedik helyen a Renault-val.

A Ferrari brazilja végül csak az ötödik lett, így a harmadik sorból, a pálya tisztább oldaláról vághat majd neki a vasárnapi megmérettetésnek a BMW-s Robert Kubica mellől.

Az első tíz sorát a Toyota duója, Trulli és Glock, valamint a Toro Rosso párosa, Vettel és Bourdais zárta.