A Haas Forma-1-es csapata visszautasítja a riválisok azon vádjait, miszerint idei autójuk a Ferrari tavalyi versenygépének másolata.
Az amerikai istálló remek formát mutatott a szezonnyitó Ausztrál Nagdyíjon, bár bokszutcai problémák miatt végül egyik autója sem jutott el a célig.
A Haas teljesítménye természetesen a riválisok figyelmét is felkeltette, mai cikkünkben be is számoltunk róla, hogy a McLaren és a Force India szeretné, ha a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) alaposan átvilágítaná az istálló Ferrarival való kapcsolatát.
Günther Steiner, a Haas csapatfőnöke viszont a BBC-nek azt mondta, a kritikusaik mindenféle „intelligencia és tudás” nélkül beszélnek ellenük.
„Szellemet látnak” – mondta a szakember, aki szerint azok, akik őket kritizálják, „nem értenek az autótervezéshez”.
„Azt mondják, ’az autó nagyon hasonlít a tavalyi Ferrarihoz’. Szóval le kellene másolnunk egy olyan autót, amin már túlhaladtunk, vagy inkább egy olyannal kellene versenyeznünk, amelyik elég gyors? Válaszoljanak nekem erre!”
Steiner szerint lehetetlen lett volna lemásolniuk a tavalyi Ferrarit, mert a két autónak teljesen eltérő a tengelytávja, márpedig ez, illetve a felfüggesztés geometriája nagyban meghatározza az autó aerodinamikai tervezését is.
A Haasnak idén hosszabb tengelytávval kell versenyeznie az F1-ben, mint tavaly, hiszen a Ferrari felfüggesztéseit használja, márpedig a 2018-as Ferrari hosszabb a tavalyi modellnél.
„Ugyanakkora a tengelytávunk idén, mint a Ferrarinak. Muszáj, mert ugyanaz a felfüggesztésünk. Miért csinálnánk másképp? Teljesen logikus. Mint ahogy az is, hogy az autónk nem lehet a tavalyi Ferrari, hiszen ugyanaz a tengelytávja, mint az idei Ferrarinak.”
„Nekem az a véleményem, hogyha problémájuk van, meg tudom mutatni nekik az utat az FIA-hoz. Be tudnak nyújtani formális tiltakozást.”
Steiner szerint azért panaszkodnak csak a riválisok, mert jobb munkát végeztek náluk.
„Ha igazolnod kell az inkompetenciádat, a legjobb védekezés a támadás. Ha valaki kétszer annyi pénzből gazdálkodik, mint mi, és mögöttünk van, akkor bárki is legyen a tulajdonos, fel kell tennie a kérdést, ’mit csinálunk mi itt?’”.
„Ez egy versengés. Lehet, hogy jövőre utolsók leszünk. Ha az ember beszél, fontos, hogy legyenek érvek is mögötte, nem csak feltételezések.”