A Red Bull tavaly domináns formában teljesített az F1-ben: a bajnokság 22 versenyéből 21-et megnyert, így magabiztosan hódította el — sorozatban másodszor — a konstruktőri címet, míg Max Verstappen harmadik egyéni vb-trófeáját zsebelte be.
A pazar forma miatt a Red Bull nemigen volt rászorulva arra, hogy az év második felében jelentős fejlesztéseket vigyen pályára — mindez pedig azt is jelentette, hogy viszonylag hamar át tudtak állni a 2024-es, RB20-as modell fejlesztésére. Zak Brown, a McLaren vezérigazgatója ezért attól tart, az osztrákok kellemetlen meglepetést okozhatnak idén.
„Egyértelműen szeretnénk folytatni a hátrányunk csökkentését. Tavaly a második vagy harmadik leggyorsabb csapatként zártunk, függően attól, milyen pályán voltunk épp. Az autó fejlesztése erős volt, de a Red Bull látszólag nem fejlesztett olyan szinten tavaly, mint fejleszthetett volna. Ez pedig kellemetlen meglepetést okozhat mindannyiunk számára” — mondta a szakember.
Bár a McLarennél optimisták saját fejlődésüket illetően, Andrea Stella csapatfőnök szintén óvatosságra int, elmondása szerint ugyanis a teljesítményük jórészt azon múlik majd, hogy az ellenfelek — például a Red Bull — mennyit tudnak javulni 2024-re.
„Ami a versenyképességet illeti, ez nagyban függ attól, mit csináltak a többiek” — magyarázta Stella. „Ha konkrétan a Red Bullt említjük, akkor van egy tényező, ami nyilvánvalóan mindenki számára probléma lehet azzal kapcsolatban, hogy mi fog történni 2024-ben.
„Tény, hogy nem igazán fejlesztettük az autójukat [az év vége felé]. A kérdés tehát az, hogy betáraztak-e, és felhalmoztak-e olyan fejlesztéseket, melyeket az új versenyautón kamatoztatni fognak? Nekem ez az elméletem.”
„Nem tudom elképzelni, hogy a Red Bull nem volt olyan állapotban, hogy fejleszteni tudja autóját, szóval talán úgy döntöttek, hogy nem visznek pályára fejlesztéseket. Ez természetesen azt jelenti, hogy a fejlődési mutatójuk tovább emelkedett.”
„Én azt mondanám, a Red Bull rendkívül versenyképes kell, hogy legyen, és majd meglátjuk, hogy állunk mi. Meglátjuk, miféle kihívások elé tudjuk támasztani őket a pályán. Számomra viszont az a fontos, hogy lássuk, jó munkát végzünk a saját fejlesztési programunk során. Meggyőződésünk, hogyha ezt képesek vagyunk fenntartani, akkor idővel lehetőségünk lesz csökkenteni a hátrányt. Ez a víziónk a jövőre nézve.”