A Szingapúri Nagydíj hétvégéjét megelőzően az FIA-elnöke, Mohammed Ben Sulayem nyilatkozta azt, szeretné, ha az F1-es versenyzők a jövőben kevesebbet káromkodnának a csapatrádión, Max Verstappen pedig büntetést is kapott csúnya beszédért a múlt hétvégén. A Red Bull versenyzője az FIA csütörtöki sajtótájékoztatóján mondta ki a „B-betűs” szót, ami után az FIA versenybírói beidézték őt, majd közmunkára ítélték.
Az eset olyannyira felbőszítette Verstappent, hogy az FIA szombati sajtótájékoztatóján csak tőmondatokban reagált a neki feltett kérdésekre, majd ezt követően a paddockban rendelte maga köré a média képviselőit, hogy ott válaszoljon nekik. A vasárnapi versenyt követően Verstappen már hosszabban válaszolgatott a hivatalos sajtótájékoztatón, ám ekkor sem eresztette bő lére mondandóját. Bojkottjával kapcsolatban egyébként Lando Norris és Lewis Hamilton is támogatásáról biztosította a holland pilótát.
Verstappen a futamot követően — szintén egy általa összehívott sajtótájékoztatón — újságíróknak azt mondta, ami a hétvégén történt, azok után tényleg elgondolkodik azon, hogy akarja-e egyáltalán folytatni a versenyzést az F1-ben.
A holland pilóta beszélt arról is, az F1-es versenyzők érdekvédelmi szervezetének [GPDA] zárt körű WhatsApp-csoportjában sokan kiálltak mellette.
„Igen, persze. Természetesen megírtam a GPDA-chatbe a szabályt, és mindenki szinte röhögve írta, hogy ‘mi a franc ez’. Szóval tényleg nagy-nagy ostobaság” — mondta a Red Bull versenyzője.
Úgy hírlik, a versenyzők érdekvédelmi szervezete most igyekszik összegyűjteni a pilóták gondolatait a témával kapcsolatban. A szervezet elnöke, Alex Wurz is kifejtette véleményét az ügy kapcsán a Formel1.de című internetes lapnak.
„Hány napot kellene közmunkával töltenie Günther Steinernek a B-betűs szó használatáért?” — tette fel a kérdést Wurz. „Dicsőítették azért, mert használta a B-betűs szót. A Netflix világszerte sugározta ezt, de semmi gond. Aztán hirtelen megváltoznak a dolgok?
„Azt kell mondanom: ez [a szóhasználat] nem az én személyes ízlésem, mint versenyző. A GPDA elnökeként hivatalosan azt kell mondanom, hogy természetesen először belsőleg megvitatjuk a dolgot, teljes konszenzusra jutunk, majd mérlegeljük, hogy beszéljünk-e az FIA-val és az elnökkel, és ha igen, milyen formában.”
„Személy szerint mindig úgy gondolom — és ezt a GPDA-nál is így csináljuk —, hogy belsőleg oldjuk meg a dolgokat. Nem a médián keresztül intézzük.”
„Nagyon ritkán kerül ki valami a GPDA-tól a médiába, mert egyszerűen próbáljuk belsőleg megoldani a dolgokat a sport érdekében, és szeretnénk, ha az emberek és a kulcsfontosságú szereplők együtt haladnának velünk ezen az úton.”
„Úgy gondolom, a versenyzőknek engedni kell, hogy bizonyos mértékig hitelesen kifejezzék magukat. Természetesen nem lehet személyesen sértő, és nem lehet diszkriminatív sem. Ebben mindannyian sokat fejlődtek. Számomra viszont a büntetés túl szigorú.”