A Forma-1 kisebb alakulatainak egyáltalán nem tetszik, hogy a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) oly könnyedén lemondott a korábban beharangozott költségvetési plafonról.
A Forma-1 kisebb alakulatainak egyáltalán nem tetszik, hogy a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) oly könnyedén lemondott a korábban beharangozott költségvetési plafonról.
Az eredeti tervek szerint már jövőre változtak volna a költségekre vonatkozó regulák a száguldó cirkuszban: a költségvetési plafon 2015-ös bevezetésének mikéntjéről ez év júniusáig kellett volna megállapodniuk a csapatoknak, a Forma-1 tehetősebb alakulatai azonban nemrég levelet intéztek az FIA elnökének, Jean Todtnak, melyben kifejtették, véleményük szerint nem megvalósítható a költségek ilyetén korlátozása.
A kiscsapatok közül azonban sokan nem örülnek ennek, nekik ugyanis tulajdonképpen az életben maradásuk a tét.
„Egy kisebb csapat vezetőjeként nem tudom megérteni, miért ebbe az irányba haladunk, miközben minden sportág felelős saját üzletének működtetéséért és irányításáért” – mondta Monisha Kaltenborn, a Sauber csapatfőnöke.
„Úgy gondolom, azok az idők már rég elmúltak, amikor azt mondhatták, ha nincs pénze valakinek, akkor ne csinálja ezt!”
„Senki sem tudja elképzelni, milyen költekezés zajlik manapság az F1-ben. Szóval felelős döntéseket kell hoznunk.”
A Force India csapatfőnök-helyettese, Bob Fernley kifejtette, nem mondanak le a költségvetési plafonról.
„Azt gondolom, nyomást kell gyakorolnunk rájuk, hogy megvalósuljon a dolog, hiszen – ahogy azt a Force India is bizonyította – nem kell folyamatosan költekezni ahhoz, hogy jó show-val rukkoljunk elő” – fogalmazott.
Fernley kifejtette, bár a szabályok megváltoztatásával is lehet csökkenteni a költségeket, véleménye szerint fontos volna a költségvetési plafon bevezetése is.
„Mindkettőre szükség van! Szükség van a megfelelő szabályokra, valamint a költségek kontrollálására is. És kétlem, hogy megváltozik a véleményünk ezzel kapcsolatban, mert fontos, hogy csapataink életképesek maradjanak a sportág fenntarthatósága miatt.”
Monisha Kaltenborn úgy véli, néhány nagycsapat politikai játszmákat vív a Forma-1 vezetőivel, és azzal fenyegetőznek, hátat fordítanak a királykategóriának a megszorítások miatt.
A Sauber csapatfőnöke szerint az FIA-nak nem kellene megijednie ettől, bizonyos csapatok távozása ugyanis nem lenne feltétlenül rossz a Forma-1-nek.
„Ha vannak olyanok, akik a sportág elhagyásával fenyegetőznek, akkor csak tegyék! Akkor legalább befejeződnek ezek a politikai játszmák, és lesz lehetőségük másoknak is arra, hogy csatlakozzanak a mezőnyhöz.”