Komoly változások szükségesek a Forma-1-ben ahhoz, hogy a rajongók ne fordítsanak hátat a száguldó cirkusznak – vélekedik a korábbi autóversenyző, Gerhard Berger.
Komoly változások szükségesek a Forma-1-ben ahhoz, hogy a rajongók ne fordítsanak hátat a száguldó cirkusznak – vélekedik a korábbi autóversenyző, Gerhard Berger.
A száguldó cirkusz csapatai a Nemzetközi Automobil Szövetséggel (FIA) ma egyeztetnek a 2017-re tervezett, radikálisnak mondott szabályokról, Berger azonban azt mondja, nemcsak a versenyautókon kellene módosítani, hanem komoly szemléletváltásra is szükség volna.
„A rajongók több küzdelmet akarnak látni a versenypályán, és több akciót” – mondta Berger a Salzburg Nachrichten című lapnak nyilatkozva. „Az én időmben még az F1-es autók mondhatni közveszélyesek voltak.”
„1400 lóerő leadására voltak képesek és nem voltak vezetést segítő berendezések. De manapság már az első kanyar után eldől, ki nyeri a versenyt.”
„Vissza kell térni egy olyan rendszerhez, melyben a versenyző a siker kulcsa az F1-ben. Csak 4-5 olyan versenyzőnek kellene lennie, aki képes bajnoki címet nyerni.”
„Szükség van ezekre a változtatásokra ahhoz, hogy a rajongók továbbra is nézzék a versenyeket.”
Bár a Forma-1 hőskorában is voltak domináló csapatok, Berger azt mondja, a mai érához képest óriási különbségek mutatkoztak akkoriban, hiszen jóval több kiesés szolgáltatott izgalmakat a versenyeken. Ma azonban a versenyzői hibák nem bosszulják meg magukat, ráadásul a versenyautók is nagyon megbízhatóak.
„Voltak domináns csapatok a múltban, de több kiesés is volt. Manapság minden autó eljut a kockás zászlóig, nincsenek meglepetések” – magyarázta az osztrák.
„Akkoriban egészen a leintésig nem voltak biztosak a dolgok. Még az utolsó körben sem volt garancia semmire. A versenyzők pedig nagy árat fizettek a hibáikért.”
„Ma viszont már semmi feszültség nincs a rajt után, hatalmas aszfaltozott bukóterek vannak, és némi szerencsével még pozíciót sem veszítesz, ha kicsúszol.”