Könnyen tragikus fordulatot vehetett volna Niki Lauda megbetegedése – az F1-es legendát operáló orvosok szerint a korábbi világbajnokot csupán napok választották el a haláltól.
Lauda múlt héten esett át tüdőtranszplantáción, miután ibizai nyaralásáról influenzaszerű tünetekkel szállították a bécsi kórházba.
Az operáció sikeres volt, az orvosok pedig hétfőn arról adtak tájékoztatást, Lauda a gyógyulás útjára lépett.
A bécsi általános kórház pulmonológiai osztályának vezetője, Marco Idzko elárulta: „Mr. Lauda úgynevezett vérzéses alveolitisben szenvedett. Ez a tüdőben lévő alveolák gyulladását jelenti, melyet a tüdőszövet és a légutak vérzése kísér.”
Lauda a kórházban úgynevezett immunszuppresszív terápiát kapott, melynek köszönhetően „jelentősen javult a légzési helyzete”. Miután azonban akut tüdőbetegség lépett fel, ami azt jelenti, hogy a vérben lévő immunsejtek a tüdejébe vándoroltak és megtámadták a szöveteket, szükség volt a transzplantációra.
Dr. Idzko hozzátette, az ilyen esetekben rendkívül gyakori az elhalálozás. Mivel a további gyógyszerterápiás lehetőségek korlátozottak, Lauda mechanikus szellőztetést kapott az intenzív osztályon.
„Sajnálatos módon az intenzív osztályon eltöltött 10 nap után a kritikus oxigénellátás miatt a terápia eszkalálódott” – mondta Gottfried Heinz kardiológus. „Emiatt úgynevezett extrakorporiális membrán-oxigenizációt kellett végrehajtanunk.”
Az orvosok azt mondják, ezen a ponton Laudának napjai voltak csak hátra, így mindenképpen szükség volt a transzplantációra.
A kardiológiai igazgató, Christian Hengstenberg hozzátette: „Megállapíthatjuk, hogy a páciens tökéletesen átvészelte, és 24 óra múlva már extubált. Ez azt jelenti, hogy a tüdőben lévő csövet eltávolíthattuk, a páciens pedig spontán lélegzett.”
„Ez rendkívül fontos számunkra és a teljes gyógyulási folyamat szempontjából is. Láthatjuk, hogy teljes mértékben tudatánál van, és minden megfelelően funkcionál. Minden teljesen rendben.”
Az orvosok szerint Laudának igazán jók az esélyei a gyógyulásra.
„A túlélési ráta 90 százalék felett van 1 év után, és 75 százalék körül 5 év után” – mondta Peter Jaksch, mellkasi sebész.
Ha pedig minden jól megy, az osztrák hamarosan visszatérhet a munkához is.
„A jövőbeli tevékenységeknek pedig elvileg nem térhetnek el jelentősen a korábbiaktól, ha minden jól megy” – mondta Walter Klepetko, aki a transzplantációt végezte.
„A jelenlegi helyzet szerint arra számíthatunk, hogy hamarosan újra normális életet élhet. De az idő majd megmondja, hogy elérjük-e ezt a célt.”