Ahogyan arról az F1VILÁG.HU is beszámolt néhány napja, az FIA közleményben jelentette be, hogy Niels Wittich F1-es versenyigazgató lemondott posztjáról. A német szakember távozásának körülmények igencsak különösek — elsősorban azért, mert nem sokkal a bejelentés után arról nyilatkozott, ő nem mondott le, tehát nemes egyszerűséggel eltávolították őt pozíciójáról.
A lépést közvetlenül a Las Vegas-i Nagydíj előtt, három futammal a bajnokság végét megelőzően hozta meg a szövetség, értesüléseink szerint pedig az F1-es csapatokat is sokkolta a döntés. Wittich helyét az eddig Forma-3-as és Forma-2-es versenyigazgatóként tevékenykedő Rui Marques veszi majd át, és bár a szakember bőven rendelkezik tapasztalattal, az egykori Forma-1-es pilóta, Christian Danner szerint nagy hibát követett el a szövetség.
„Hihetetlenül nagy a felelősség, és nem mindenki bírja azt a nyomást, amit ez a munka megkövetel” – írta Danner a Motorsport-Magazin hasábjain. „Döntéseket kell hoznod a sport és a biztonság érdekében. Az elbocsátás drámai, mert a Forma-1-ben nem nőnek csak úgy a versenyigazgatók. Ők olyan ’növények’, amelyeket évekig ápoltak.”
Danner szerint „csak egy következtetés vonható le: hibátlan versenyigazgatót minden indok nélkül az utcára tenni nemcsak botrányos, hanem teljesen átgondolatlan is”.
„Ki fogja őt helyettesíteni? Hol vannak azok a fiatal versenyigazgatók, akik megállják a helyüket valaki olyan ellen, mint Christian Horner, Toto Wolff vagy Zak Brown?” A nyomás hihetetlenül nagy. A motorsport jó versenyigazgatói nem feltétlenül alkalmasak erre a különleges munkára, Eduardo Freitas esetében láttuk, hogy nem mindenki képes rá. Volt valaki, aki képes volt, és hibátlanul végezte a munkáját.”
Wittich népszerű volt a versenyzők körében és határozott hozzáállásáról volt ismert, különösen a pályahatárokat illetően. Az FIA nem adott egyértelmű indoklást a döntés kapcsán, noha azt pletykálják, a német szakember viszonya nem volt felhőtlen az FIA elnökével, Mohammed Ben Sulayemmel.
„Teljesen pártatlan volt. Erős versenyigazgató volt, aki nem értelmezte a szabálykönyvet, hanem szigorúan betartotta” – mondta Danner. „Már beszéltem a fiatal tehetségekről. Még ha lennének is megfelelő jelöltek, ki vállalná el ezt a munkát ilyen stresszel, amikor bármikor kirúghatnak – függetlenül attól, milyen jól végzed a munkád?”
„A másik nagy kérdés pedig az, hogy miért. Mert nem lehet csak úgy kirúgni valakit – még az üzleti életben sem –, mert már nem tűnik megfelelőnek. Ha egy bizottság döntött róla, érvekre lenne szükség. De nem voltak érvek.”
Ben Sulayem kapcsán az egykori Forma-1-es versenyző hozzátette: „Az első gondolatom a GPDA levele volt. De az nem a versenyigazgatóról szólt, hanem az elnökről. Talán kicsit érzékeny a kritikára. A problémákról való figyelemelterelés nem lehet ok a versenyigazgató kirúgására. Tekintettel arra, hogy valójában nincs valódi új tehetség a posztra, úgy gondolom, ez az FIA részéről végzetes hiba. Ez a teljes rendszer szükségtelen destabilizálása.”