A háromszoros futamgyőztes pilóta az idei szezon végén fog távozni a Ferraritól, miután már februárban bejelentették, az olasz csapat Lewis Hamiltont szerződtette a helyére. Sainz ezt követően a szabad hellyel rendelkező összes istállóval tárgyalásban kezdett: köztük volt a Sauber/Audi, az Alpine, a Williams, de a Red Bull és a Mercedes is.
Végül hosszas tanakodás után Sainz a Williams mellett tette le a voksát — James Vowles pedig elárulta, ő valójában már tavaly év végén elkezdett hajtani Sainzra — pedig akkor még nem lehetett tudni, hogy a 29 esztendős pilóta távozni kényszerül a Ferraritól.
„Először Abu Dhabiban töltöttem időt a családjával” – mondta Vowles az F1.com kérdésére közvetlenül a bejelentés után. „Hátra kellett vinni őket, hogy feljöhessenek az irodámba beszélgetni [anélkül, hogy látnák őket]. Ez volt az első alkalom, hogy mindannyiukkal beszéltem, és megismerkedtem velük.”
„Jól megértettük egymást, mert olyan családi értékeik vannak, amelyek nagyon hasonlítanak az enyéimhez – ami az őszinteségről, a politikamentes teljesítményről és arról szól, hogyan végezheted a legjobb munkát a rendelkezésre álló eszközökkel. Ez nagyon összecsengett a felek között.”
„Ez 2023-ban volt Abu Dhabiban, tehát senki sem tudja, mi fog történni Carlosszal. Amit én csináltam, az az, hogy biztosítottam őket arról, hogy komolyan vesszük a visszatérést az élre, és itt vagyunk – és megismerhetnek engem. Aztán jött a hír Lewisszal kapcsolatban, ami váratlanul ért engem is és Carlost is. Így elkezdtem a normál tárgyalási eljárást.”
„Mindvégig – és érdemes ezt megkérdezni Carlostól is, mert ő is ugyanazt fogja mondani – minden, amit mondtam neki, igaz volt erről a projektről, tehát ez azt jelenti, hogy minden jó és rossz részt is elmondtam. Ez következetes volt az elejétől a végéig. Ezek vagyunk mi, ebbe fektetünk be, ezért hiszek benne, így néz ki a jövő – akarsz a részese lenni ennek?”
„Hiszek ebben a projektben; jó okkal hagytam ott a Mercedes kényelmét, hogy itt legyek. Olyan történelmünk van, ami a második legsikeresebb csapattá tesz minket a rajtrácson, valódi, kézzelfogható befektetőink vannak, akik komolyan veszik ezt a projektet, sikerre vágyunk, és a siker így néz ki. Alapvetően ugyanez nem mondható el a rajtrács más csapatairól ugyanezen szinten és követelményekkel. És azt hiszem, ha ezt senki sem veszi jelként azzal kapcsolatban, hogy a Williams megváltozott, akkor semmi sem fog megváltoztatni.”
Vowles hozzátette, Sainz korábbi csapatainál, a Toro Rossónál, a Renault-nál, a McLarennél és a Ferrarinál is megmutatta, igazi vezéregyéniség — ez pedig kulcsszerepet játszott abban, hogy le szerették volna szerződtetni őt.
„Vezetőt kerestem, nem csak valakit, aki gyors az autóban” – mondta a Williams-főnök. „Mindent megfelelően akartam körülöttük, hogy teljesítményt teremtsünk. Carlosnak megvan ez. Ha megnézzük, minden csapatot, ahová ment… Nézzük csak meg, hol kezdték és hol végeztek. Látni fogjuk, hogy jobb helyen végeztek, miután ő csatlakozott.”
A szakember hozzátette, fáradhatatlanul hajszolta Sainzot, egyszerűen nem akarta elfogadni a nemleges választ, emiatt pedig „több éjszakai találkozónk is volt egy hotelszobában, mint amennyire gondolni akarok!”
„Sok késő esti telefonhívás és fontos volt, hogy neki legyen helye gondolkodni, mielőtt végrehajtottuk volna a dolgot.”
Vowles azt mondja, akkor sem bánta volna meg a rengeteg munkát, ha végül nem tudnak megállapodni: „Nyilvánosan kifejeztem, hogy őt akarom a csapat részeként. Hős vagy nulla is lehetek – ezt tudtam a kezdetektől, de azt akartam, hogy tudja, mennyire része annak, amit a Williams jövőjéről gondolok.”
„Úgy csinálod ezt, hogy a szívedet a tenyeredbe teszed és kiteszed a világ elé. Megsérülhetsz, vagy érzelmileg a legerősebb érzést kaphatod egy kapcsolattól. Sokkal inkább azt szeretném, hogy ő és a világ tudja, hogy hihetetlen sportoló – és hogy tudom, jól együtt tudnánk dolgozni.”
„Ha másképp alakult volna, akkor sem bánnám a dolog. Meg kell tenned, amit meg kell tenned, hogy a megfelelő embereket hozd be a szervezetbe. Nehéz lenne megmondani, mi lett volna az alternatíva, ha nem így történik – de minden munka megérte.”
A Williams-főnök tehát türelmesen várt — ez pedig végül kifizetődött. Azt ugyanakkor világossá tette Sainz számára, hosszú távon gondolkodnak, együtt akarnak visszakerülni a mezőny elejébe.
„Az elmúlt hónapok során többször is mondtam neki, hogy ‘ha a pénzért vagy rövid távra jössz, nem fog működni egyik félnek sem,’” tette hozzá. „Ez egy valódi utazás. Nehéz lesz, de hihetetlenül jutalmazó.”
„Ő volt az első, aki rámutatott számunkra, hogy az ellenfelek hihetetlenek. A világ egyik legnagyobb gyártója érkezik [Audi], akivel az apja nyert. Nem lehet könnyen elutasítani. Van egy csapatod, mely nemrég nyert versenyt, ellentétben velünk. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül ezt sem. De amit nálunk látott, az nem az, ahol ma vagyunk, hanem ahová tartunk.”
„Ez hatalmas, igazán fontos lépés abban, hogyan haladunk előre. Érzelmileg minden egyes pillanat alatt megérte. Ez egy hatalmas mérföldkő, és sokat jelent nekem és a csapatnak.”
A brit szakember szerint az is fontos megerősítése a jó döntésnek, ahogy a Williams csapata fogadta a hírt a hét elején.
„Lejátszottunk a csapatnak egy videót, amelyben Carlos bejelenti a hírt, és az első 45 másodpercben nem lehetett hallani egy szót sem a tapsok, a kiáltások és az üdvrivalgás miatt. Ez a reakció mindent elmond, amit tudnom kell – vagyis ugyanúgy hisznek ebben a döntésben, ahogy én hiszek benne. De most meg kell mutatnom neki, a csapatnak és a világnak, hogy a helyes úton járunk.”