800 kilogramm fölé hízhatnak a 2026-os Forma-1-es autók - F1VILÁG.HU

800 kilogramm fölé hízhatnak a 2026-os Forma-1-es autók

HIRDETÉS
Az utóbbi húsz év során méretben és tömegben is óriásira nőttek a Forma-1-es versenyautók, a súlycsökkentés előtt azonban több akadály is áll.
Esteban Ocon (FRA) Alpine F1 Team A523 in the pits.  Formula One World Championship, Rd 1, Bahrain Grand Prix, Friday 3rd March 2023. Sakhir, Bahrain.

A közelmúltban az FIA elnöke, Mohammed Ben Sulayem, valamint a sorozat vezérigazgatója, Stefano Domenicali is szót ejtett a Forma-1-es autókat érintő súlyproblémáról, ami a kétezres évek eleje óta egyre jelentősebbé nőtt. Míg Michael Schumacher 2003-as világbajnok Ferrarijára például 605 kilogrammos minimumsúly volt érvényes, addig Sebastian Vettel 2013-ban már 642 kg körüli autóval nyert, idén Max Verstappen pedig nem kevesebb, mint 798 kg-os versenyautóval száguld a harmadik világbajnoki címe felé.

Az autók tömege különösen a 2010-es évektől nőtt nagyot, amelyben a 2014-ben bevezetett hibrid erőforrások mellett az olyan biztonsági megoldások is nagy szerepet játszottak, mint például a halo névre keresztelt fejvédő. A Red Bull technikai igazgatója, Pierre Wache szerint a 2026-ra tervezett új motorszabályok sem fognak enyhíteni a problémán.

„Úgy gondolom, hogy a tervezőasztalon heverő erőforrások jelentősen nehezebbek lesznek a jelenlegiekhez képest. Nagyon, nagyon nehéz lenne ezeket jelentősen könnyebbé tenni” – fogalmazott a szakember.

Abban a legtöbb érintett egyetért, hogy ebbe az öngerjesztő folyamatba szükséges lenne minél hamarabb beavatkozni. Ám a Mercedes technikai igazgatója szerint a megoldás bonyolultabb, mint gondolnánk.

„Erősen egyetértek Stefanóval. Nem ő az egyetlen, aki szerint az autók minimumsúlyának folyamatos emelkedésébe szükséges lenne beavatkozni, mivel évről évre egyre nehezebbek vagyunk. A folyamat megfordítása azonban nem magától értetődő. Kifejezetten nehéz olyan szabályokkal előállni, amelyek jelentősen csökkentik az autók tömegét” – fogalmazott James Allison, aki szerint az FIA csökkenthetné a 798 kilogrammban meghatározott minimum tömeget, így a csapatok saját maguk kereshetnének megoldást a problémára.

„Ha az autók a minimumnál többet nyomnak, azzal a mi hatáskörünkbe kerül az a nehéz döntés, hogy mit szerelünk az autóba és mit nem. Ezzel a megoldással talán nem mindenki értene egyet, de garantáltan nyomást helyezne ránk.”

A McLaren csapatvezetője, Andrea Stella szerint az F1 számára a néhány kilogrammos fogyás lehet reális cél. Ennél többet csak költséges fejlesztésekkel vagy a biztonság csökkentésével lehetne elérni.

„Szerintem 50 kilogrammos súlycsökkentés csak jelentős technikai változtatásokkal lenne lehetséges, ami jelenleg nincs tervben. A megnövekedett súly egy részét a biztonsági megoldások adják. Jövőre a bukókeretet érintő előírások szigorodnak. Bizonyos szempontból örömmel fogadjuk ezeket a változásokat, még akkor is, ha ezek az utóbbi húsz év során változtattak a Forma-1 természetén. A leszorítóerő és a nagy kerekek miatt az autók így is gyorsabbak lettek. Ebből fakadóan a néhány kilogrammos súlycsökkentés jó eredménynek számítana. Egyébként kisebb autókra és kisebb kerekekre lenne szükség. Mindenki örömmel fogadná a könnyebb autók megjelenését, de nem a megnövekedett biztonság árán” – magyarázta a szakember.

Hirdetés

Görgess tovább, a reklám után folytatjuk!

A legfrissebbek

800 kilogramm fölé hízhatnak a 2026-os Forma-1-es autók
Hamilton az élen a Las Vegas-i nyitóedzésen
Élnek a bajnoki álmok, de Leclerc szerint nagy a nyugalom a Ferrarinál
Verstappen szerint nincs még veszve a konstruktőri cím a Red Bullnak

Kövess minket a Facebookon is!

Kövess minket a Facebookon is!