A minap az F1VILÁG.HU-n mi is beszámoltunk arról, hogy az FIA elnöke azt szeretné, ha a jövőben a Forma-1-es versenyek televíziós közvetítései során a versenyzők kevesebbet káromkodnának.
„Különbséget kell tennünk a sportágunk — a motorsport — és a rapzene között” — mondta kritikusan fogalmazva Mohammed Ben Sulayem. „Nem rapperek vagyunk. Percenként hányszor is mondják a B-betűs szót? Mi nem. Azok ők, mi pedig mi vagyunk.”
„Tudom, én is versenyző voltam. A pillanat hevében, amikor az ember azt gondolja, dühös, mert odajött egy másik versenyző és meglökött… Amikor én porfelhőben vezettem és ilyesmi történt, én is dühös lettem. De óvatosnak kell lennünk a viselkedésünkkel. Felelős embereknek kell lennünk.”
„Most pedig a technológia fejlődésével minden kimegy élő adásba, mindent felvesznek. És végül tanulmányoznunk kell, hogy lássuk, minimalizáljuk-e a nyilvánosan elhangzottakat? Mert képzeljük csak el, hogy ülünk a gyerekeinkkel, nézzük a versenyt, és aztán valaki elkezd csúnyán beszélni. Mit mondana a gyereked, vagy az unokád? Mit tanítanál neki, ha ilyen lenne a sportod?”
Az FIA-elnök szavaira Max Verstappen és Lando Norris is reagált, és csütörtökön a Forma-1 hétszeres világbajnoka, Lewis Hamilton is megszólalt az ügy kapcsán.
„Nem tetszik, ahogy kifejezte magát. Azzal, hogy rappereket említ, nagyon sztereotipizál, és ha belegondolunk, a legtöbb rapper fekete, és ez valóban arra utal, amikor azt mondja: ‘Mi nem vagyunk olyanok, mint ők’. Szóval szerintem ez rossz szóválasztás volt. Van egy faji elem is ebben” — mondta kritikus szavakkal Hamilton Szingapúrban.
Azzal viszont ő is egyetért, hogy talán meg lehetne kérni a versenyzőket, hogy ne beszéljenek olyn csúnyán a küzdelmek hevében.
„Amikor 22 éves voltam, nem gondoltam annyira bele ebbe, inkább az érzelmek vezéreltek, és azt mondtam, ami először eszembe jutott — elfelejtve, hogy hány ember hallgat, köztük gyerekek is, meg ilyenek” – magyarázta.
„Ebben az értelemben egyetértek. Ha meghallgatsz néhány másik versenyzőt, ők még nem értették meg, de valamikor valószínűleg majd fogják… Biztos vagyok benne, hogy a büntetéseket szabnának ki emiatt, abbahagynák, és talán ez… Nem tudom, hogy szükséges-e, de határozottan úgy gondolom, hogy kicsit túl sok van belőle [a káromkodásból].”
A Mercedes versenyzője ugyanakkor azt mondja, meg kell találni a megfelelő egyensúlyt a versenyzők szabadsága érdekében.
„Jó dolog, ha van egy kis érzelem, nem vagyunk robotok” — magyarázta. „Számomra az a lényeg, hogy több mint 2000 ember dolgozik azon, hogy ebben a pozícióban lehessek, ahol most vagyok.”
„Nyilvánvalóan sok követőm van minden korosztályból, de nem rólam szól a dolog. És bár ezt az élményt én élem át a pályán, amit mondok és teszek, az hatással van mindazokra az emberekre, akik feláldozzák a családjukkal töltött időt, és mindent megtesznek azért, hogy én ebben a kiváltságos helyzetben és lehetőségben részesüljek.”
„Szerintem csak ezt kell megérteni, és az agressziót máshová kell irányítani. Én ezt próbálom tenni.”
Nyitókép: Tóth Zsombor