A sportot irányító testület múlt héten jelentette be, Wittich lemondott pozíciójáról, helyét pedig már a hétvégi Las Vegas-i Nagydíjon Rui Marques veszi át, aki mostanáig Forma-3-as és Forma-2-es versenyigazgatóként tevékenykedett. Az ügy több szempontból is érdekes: egyrészt azért, hogy miért a bajnokság hajrájában történik a változás, másrészt pedig azért, mert Wittich a bejelentés után jelezte, nem ő mondott le, nemes egyszerűséggel kirúgta őt az FIA.
A Las Vegas-i Nagydíj szerdai sajtótájékoztatóján George Russell, a Forma-1-es versenyzők érdekvédelmi szervezetének [GPDA] igazgatója elárulta, őket derült égből villámcsapásként érte Wittich menesztése.
„Egyáltalán nem voltunk tisztában a helyzettel. Ez szerintem mindenkit meglepett” — mondta a brit versenyző. „Óriási nyomás nehezedik most az új versenyigazgatóra, hiszen már csak három verseny van hátra. Gyakran úgy érezzük, hogy mi, pilóták, vagyunk az utolsók, akik értesülnek az ilyen jellegű döntésekről. Pedig amikor ezek közvetlenül érintenek minket, jó lenne, ha tájékoztatnának minket, és értenénk, hogy mi alapján születnek ezek a döntések.”
Russell hozzátette, hogy az új versenyigazgató előtt nehéz feladat áll: „Biztos vagyok benne, hogy az új szakember megállja majd a helyét, de egy új versenyigazgatónak ez most egyáltalán nem könnyű feladat.”
A Forma-1-es versenyzők és az FIA között érezhető volt a feszültség az elmúlt hetekben, különösen azok után, hogy Max Verstappen és Charles Leclerc is büntetést kapott csúnya beszéd miatt. A pilóták ezt követően nyílt levélben fordultak az FIA elnökéhez, Mohammed Ben Sulayemhez — Las Vegasban pedig természetesen erről az ügyről is megkérdezték Russellt.
„Nem titok, hogy néhányan nem voltak elégedettek a meghozott döntésekkel. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy ahelyett, hogy egyszerűen csak kirúgnak és felvesznek embereket, inkább együtt kellene dolgozni a problémák megoldásán. Minden változásnál vissza kell lépni egyet, hogy aztán kettőt léphessünk előre.”
A brit pilóta kiemelte, hogy a pilóták egységes álláspontot szerettek volna képviselni az FIA-val szemben.
„Csak annyit szeretnénk, hogy az FIA-val átlátható és nyílt párbeszédet folytassunk. Niels távozása is egy újabb példa arra, hogy nem voltunk részesei ezeknek a megbeszéléseknek. Végső soron mindannyian azért dolgozunk, hogy a sport a lehető legjobb legyen, és kihasználjuk ezt a fantasztikus lehetőséget, amelyben most a Forma-1 van.”
Az FIA átláthatóságának hiányát többen is bírálták. Russell szerint nem világos, hogy a jelentős pénzbírságokból befolyt összegeket mire használják fel.
„Pár éve még arról volt szó, hogy ezeket az összegeket az autósport utánpótlásába fektetik. Mi ezt teljes mértékben támogatnánk. De ha nem tudjuk, mire fordítják ezeket a pénzeket, akkor nehezebb ezt elfogadni. Csak azt szeretnénk, hogy világosan értsük, mi történik, és miért.”
A Mercedes versenyzője szerint a pilóták egy része elégedetlen az FIA működésével. Arra a kérdésre, hogy mekkora a szövetségbe vetett bizalom a versenyzők részéről, Russell így felelt: „Nem igazán vagyok biztos benne, hogy őszinte legyek. Tudjuk, hogy mindenki a legjobb tudása szerint próbálja végezni a munkáját. Az FIA-n belül azonban nyilvánvalóan nagyon sok változás történik rendszeresen, így nem a legstabilabb szervezetnek tűnik. Talán éppen ezért volt nehéz megvalósítani néhány olyan változást, amit szerettünk volna.”
„Természetesen mindenkinek megvan a saját nézőpontja, a saját története. De ahogy már mondtam, úgy gondolom, ha azt éreznénk, hogy meghallgatnak minket, és néhány általunk tapasztalt vagy kért változtatás megvalósul – mert végső soron mindezt csak a sport érdekében tesszük –, akkor talán növekedne a bizalmunk. De azt hiszem, van néhány pilóta, aki valószínűleg kissé belefáradt az egész helyzetbe. Úgy tűnik, hogy az egész, bizonyos mértékig, rossz irányba halad.Nem vagyok biztos abban, hogy a jelenlegi vezetésbe vetett bizalom erős lenne. Sokszor érezzük úgy, hogy a helyzet rossz irányba halad. Ha éreznénk, hogy hallgatnak ránk, és az általunk kért változások megvalósulnak, talán nőne a bizalom. De jelenleg úgy tűnik, sokan belefáradtak a helyzetbe.”
Nyitókép: Tóth Zsombor